Solucan yetiştirerek ekonomiye katkı sağlayacaklar

Soma Maden-iş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile Soma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde açılan “Kültür Solucanı Yetiştiriciliği Eğitimi” kursunda, kursiyerlere solucan gübresi üretimi öğretiliyor.

Türkiye’de son yıllarda gittikçe popülerleşen solucan gübresi üretimine olan talep giderek artıyor. Birçok girişimci de bu alanı bir fırsat görerek solucan gübresi sektörüne giriyor. Soma Maden-iş Halk Eğitimi Merkezi’nin  bu dönem açtığı “Kültür Solucanı Yetiştiriciliği ve Vermikompost (Solucan Dışkısı) Üretimi Eğitimi Kursu”, vatandaşlara yeni bir iş fırsatının kapılarını aralıyor.

Soma Maden-iş Halk Eğitimi Merkezi’nde verilen eğitimde kursiyerler, kültür solucanı yetiştirmek için gereken bilgi, beceri ve donanımı kazanıyor. Kursiyerler, solucan çiftliği işletmelerinde bulunan makine ve ekipmanları kullanmasını, kültür solucanının besin maddelerini tanıması ve kullanmasını öğreniyor, ürün güvenliği ve kritik kontrol noktalarını tanıyor. Vermikompost ve gübreleri öğrenerek, bitkilerin besin ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi oluyor.

ORGANİK TARIMA DESTEK

Soma Maden-iş Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İsmail Erdinç, amaçlarının vatandaşları bir meslek sahibi yapmanın yanında organik tarımı ve organik gübreyi yaygın bir hale getirmek olduğunu vurguladı.

Erdinç, “Kırmızı Kaliforniya” tipi solucanların yetiştirilmesi ve gübre üretmesi konusunda kursiyerlere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte sınıflarda teorik, serada da pratik eğitim verdiklerini dile getirerek, “Solucan gübresi bitkiler için çok avantajlı bir üründür. Bir çiftçiye sağlanabilecek en ideal gübredir. Sulama maliyetini yüzde 40 azaltır. Solucan gübresi ile toprak kimyasal gübrenin zararlarından arındırılıp, eski verimine kavuşturulabilir. Ürün kalitesi, verim ve insan sağlığı için solucan gübresi çok önemli bir üründür.” ifadelerini kullandı.

Erdinç, Kültür Solucanı Yetiştiriciliği ve Vermikompost (Solucan Dışkısı) Üretimi Eğitimi Kursu”nu başarıyla tamamlayan 24 kursiyere düzenlenen törenle belgelerinin verildiğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.