Yıllardır ‘TIK’ Yok!

Soma’da tarihi ve mimari olarak değerli olan ve şehir kültürü açısından kıymeti bulunan Emir Hıdır Bey Camii, Eski Balık Hali ve Cami Hamamı’nın çevre düzenlemesi ile restorasyon çalışmaları aradan geçen yıllara rağmen bir türlü yapılmadı. Verilen sözlerin tutulmadığını belirten Somalılar, yetkilileri göreve çağırdı.

Soma’nın tarihi değerlerini tespit ederek, şehrin kültürel açıdan zenginliğini ortaya çıkarmak ve kentin turizmini harekete geçirmek amacıyla 2015 yılında Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma ilçesinde arkeolojik, tarihi ve mimari olarak değerli olan ve şehir kültürü açısından kıymeti bulunan Emir Hıdır Bey Camii, Eski Balık Hali ve Cami Hamamı’nın çevre düzenlemesi ile restorasyon çalışmaları kapsamında çalışmalara başlamış. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Meclisi Hukuk ve Tarifeler Komisyonu ile Turizm Tanıtım ve Sanat Komisyonu tarafından görüşülmüş, teknik ekipler ve ilgili daire başkanlıkları yetkilileri ile personeli yerinde inceleme yapmıştı.
Soma’da tarihi açıdan büyük öneme sahip Emir Hıdır Bey Camii, Eski Balık Hali ve Camii Hamamı’nın şehir kültürüne kazandırılması için çalışmalar yapmıştı.
Yine dönemin Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan ile birlikte 7 yıl önce İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne giden eski Belediye Başkanı Hasan Ergene, Damgacı Camii ile Balık Hali olarak bilinen Bedesten’in restore edilmesi için ihaleye çıkılacağının müjdesini vermişti.  
VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ FETHİ KOÇ’TA İNCELEDİ
Damgacı Camisi’nin ve diğer tarihi yapıların restorasyonu için 2015 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Soma Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar kamulaştırma davasının sonuçlanmaması nedeniyle durduğu ortaya çıkmıştı. Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Ali Tulup ve Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç geçtiğimiz yıl tarihi camide incelemelerde bulunmuş. Çatısının akması nedeniyle tavanında ve duvarlarında dökülmeler meydana gelen Damgacı Camii’nde ibadet yapılabilmesi için tavanın restorasyon çalışmalarını beklemeden onarılabileceğini belirten Bölge Müdürü Koç, “Damgacı Camii’nde projemiz ve ihalemiz hazır sadece kamulaştırma işlemi eksik kaldı. Bu da tamamlandığı zaman tarihi camimizi halkımızın ve ilçemizin hizmetine sunacağız. Dediğimiz gibi mahkemenin kamulaştırma davasını sonuca bağlaması lazım. Bize kalsa çalışmalara hemen başlarız. Ancak biz söz konusu vatandaşımızı da mağdur etmek istemiyoruz. Bu nedenle de restorasyon çalışmalarını bekletiyoruz” demişti. Kagirhan’da da incelemelerde bulunan heyet, hanın restorasyonunu yapılabilmesi için gerekli çalışmaların kısa sürede yapılacağını bilgisini vermişti.
GELEN GİDEN YOK
Yıllardır Somalılara müjde üstüne müjde veren başta Ak Parti milletvekilleri olmak üzere restorasyon konusunda ahkam kesen yetkililer aradan yıllar geçmesine rağmen verdikleri sözleri tutmadı. Atıl durumda kalan, alkol ve uyuşturucu madde kullananların mekanı haline gelen tarihi yapıların çok geç olmadan yeniden ayağa kaldırılarak Soma turizmine kazandırılmasını isteyen vatandaşlar; “Soma tarihi yapılarıyla turizme hizmet edecek düzeyde bir ilçe olmasına rağmen, kentin yöneticilerinin beceriksizliği yüzünden hak ettiği değeri bulmuyor. Böyle giderse bir on yıl daha tarihi yapılar böyle kalacak” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.