Soma’da ‘Cuma’ İsyanı

Sınırları içinde Emin Hıdırbey Camii, Balcı Hanı, hamam ve Cumhuriyet dönemine ait bir çok tarihi eseri barından Cuma Mahallesi kaderine terk edildi. Sit alanı olması nedeniyle bugüne kadar bir çivi dahi çakılamayan mahallede halk isyan etme noktasına geldi.

Tarihi Emin Hıdırbey Camii, Balcı Hanı ve hamamın da bulunduğu meydanda çevre düzenlemesi ve tarihi eserlerin restorasyonunun yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, başta Vakıflar Bölge Müdürlüğünü, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni, Soma Belediyesi’ni, Soma Kaymakamlığı’nı, Ak Parti Milletvekili Mehmet Ali Özkan’ı ve sivil toplum örgütlerini göreve davet ederek, “İlçemizin ilk yerleşim alanlarından biri olan Cuma Mahallesi’ni yerel yöneticiler görmezden geliyor. Tarihi eserlerin göz göre göre yok olmasına neden oluyorlar” dediler.
ARTIK HİZMET BEKLİYORUZ
Çarşı meydanında işyerleri bulunan esnaflar, yıllardır mahallelerine belediye hizmetlerinin gelmediğini iddia ederek; “Mahallemiz bir çok tarihi esere ev sahipliği etmesine rağmen, yerel hizmetlerden her nedense tam olarak faydalanamıyor. Yollar ve kaldırımlar yıkık dökük, tarihi eserler her geçen yıl bakımsızlıktan dolayı yok olmaya yüz tuttu. Sokaklarında bir tek çöpçü görmek bile mucize. Bizler mahalle sakini olarak evimizin ve işyerlerimizin olduğu sokakları kendimiz temizliyoruz. Bizden vergilerimizi alan ancak hizmet vermeye gelince üç maymunu oynayan yöneticilerimize sesleniyoruz; bizlere ve tarihimize sahip çıkın”
ÇEVRE DÖZENLEMESİ ŞART
Çarşı meydanında işyeri bulunan Necla Sağlam; “Söz konusu meydanda işyerimiz var. Meydan ve sokakları bakımsızlıktan girilemez hale geldi. Soma’ya gelen yabancılar burada bulunan tarihi mekanları görmeye geliyorlar. Manzarayı görünce arkalarına bakmadan buradan uzaklaşıyorlar. Bunun nedeni de çevre düzenlemesinin olmaması ve tarihi yapıların içler acısı hali. Ne yazık ki başta Soma Belediyesi olmak üzere yerel yöneticilerin ihmalkarlığı Cuma Mahallesi’ni bu hale getirdi” dedi.
PROJE NE OLDU?
Emin Hıdırbey Camii, Balcı Hanı ve hamam için yıllar önce restorasyon projesi hazırlanacağı yönündeki açıklamaların hala zihinlerinde taze olduğunu belirten Sağlam; “En son 6-7 ay önce Vakıflar Bölge Müdürü mahallemizdeki tarihi yapıları incelemeye geldi, bu alanların hazırlanacak bir projeyle restorasyonunu yapılacağını, mahallemize canlılık geleceğini söyleyip gitti. Bizler de mahalle sakinleri olarak verilen sözlere inanarak bugüne kadar umutla bekledik. Ancak aradan geçen zaman içinde değişen bir şey olmadı. Ne gelen oldu ne de giden” dedi.
İMZA KAMPANYASI BAŞLATIYORLAR
Yıllardır verilen sözlerin tutulmaması ve mahallelerine yeterli hizmetin gelmemesi üzerine imza kampanyası başlatarak konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerini belirlen mahalle sakinleri; “Tarihi eserlerin restorasyonu ve meydan düzenlemesi yapılsaydı bugün gördüğünüz bu alan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında olurdu. Bugünkü haliyle bırakın yabancı turisti, iki sokak ötede oturan insanlar bile gelmiyor. Çarşı akşam 17:00 olunca kapanıyor. Işıklandırma ve harabeler nedeniyle meydan uyuşturucu kullananlara ve alkol alanlara kalıyor. Gece buradan geçmeye dahi korkuyoruz. Biz mahalle sakinleri olarak bir imza kampanyası başlatacağız. Konuyu ilk önce Soma Belediyesi ile Soma Kaymakamlığı’na götüreceğiz. Sonuç alamazsak, kampanyayı genişleterek sayın Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a giderek sorunlarımızı anlatacağız” dediler.
MUHTAR DESTEK VERDİ
Cuma Mahallesi sakinlerinin yaşadıkları alan ile ilgili sorunların çözülmesi için başlatacakları imza kampanyasına destek veren Mahalle Muhtarı Hüseyin Kütük; “Mahallemiz belediye hizmetlerinden bir şekilde faydalanıyor. Ancak yeterli değil. Mahalle sakinlerinin tarihi mekanların restorasyonu ve meydan düzenlemesi için başlattıkları girişime destek veriyorum. Eğer Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Soma Belediyesi ile sivil toplum kuruluşları el ele verip böyle bir projeyi hayata geçirirlerse, bu hem ilçemiz ekonomisine hem de mahalle ekonomisine olumlu etki yapar. Soma tarihi mekanlarıyla gezilip görülecek şehir haline gelir.
Bunun yanında mahallemizde orijinal Soma evleri de var. Kimi bakımsızlıktan bir duvarı kalmış, kimi ise artık yok olmaya yüz tutmuş. Bu değerler de ele alınıp yeniden ayağa kaldırılırsa inanıyorum ki Cuma Mahallesi ilçenin Darkale’den sonra en fazla yerli ve yabancı turis çeken mekanları arasında yer alacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir