Solunum Yolu Enfeksiyonları İle İlgili Açıklama

İlçemizde Görülen Solunum Yolu Enfeksiyonları İle İlgili Açıklama…

Solunum sistemi enfeksiyonları tüm dünyada oldukça sık görülen hastalıklardandır. Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde solunum yolu enfeksiyonlarının en sık nedeni gribal enfeksiyonlardır. Ülkemizin de yer aldığı kuzey yarım küredeki tüm ülkelerde Ekim – Mayıs ayları arasında gribal enfeksiyonlar yaygın olarak görülmektedir.

Grip bir enfeksiyon hastalığı olup enfeksiyona neden olan mikroorganizma türlerinden “virus” adını verdiğimiz bir etken nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Etken türünün virus olması nedeniyle de hiçbir antibiyotik tedavide işe yaramamaktadır. Manisa ili Soma ilçesinde şu ana kadar mevsimsel grip yani “influenza virüs enfeksiyonu” sıklığı ülkemizin diğer illerinde olduğu gibidir. Hastanemize yapılan başvurular incelendiğinde salgın olarak nitelendirilebilecek bir vaka artışı söz konusu değildir. Mevsimsel şartlar göz önüne alınarak olası bir vakayı atlamamak adına hizmet veren tüm hekimlerimiz ve özelikle acil servis çalışanlarımız, zaman zaman şüpheli vakalar için izolasyon önlemleri almaktadır. Bu önlemler halkımızda bir endişeye sebebiyet vermemeli, bizlerin sağlık hizmeti sunumunda aldığı rutin önlemler olarak değerlendirilmelidir. 2019 yılı ekim ayından itibaren hastanemize yapılan başvurular incelendiğinde, mevsimsel grip vakalarının geçtiğimiz yıllar ile benzer sıklıkta olduğu tespit edilmiştir. Kış mevsiminde mevsimsel grip vakalarının sayısındaki artış beklenen bir durumdur.Aslında her yıl yaşadığımız tablonun aynısını yaşamaktayız.         

Vatandaşlarımız için en önemli korunma yöntemleri; el yıkama gibi kişisel hijyen kurallarına uymak, kapalı alanlardan ve kalabalık ortamlardan kaçınmak, hasta kişiler ile temas edilmemesine özen göstermek ve grip aşısı olmaktır. Mevsimsel gribe yakalanmış vatandaşlarımız bol sıvı tüketmeli, mümkün olduğunca istirahat etmeli ve aile hekimlerine başvurarak gerekli durumlarda semptomları giderici ilaç tedavisine başlamalılardır. Hastalık belirtilerinin başlangıcından itibaren 48 saat içerisinde başlanan tedavilerden daha süratli fayda görülmektedir.

            Mevsimsel grip hastalığı birçok kişide hafif seyretmekte ancak 65 yaş üstü kişiler, kronik hastalığı olanlar ve gebelik gibi özel durumlarda zaman zaman hastaneye yatış ihtimali söz konusu olmaktadır. İlçemiz genelinde şu anda yaşadığımız vaka sayısındaki artış beklenen bir durumdur ve herhangi bir salgın değil mevsimsel grip hastalığının aktif dönemidir. Dolayısı ile ilçe genelinde sağlık hizmeti sunumunu aksatacak herhangi bir durum söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

SOMA DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.