Sıcak Su El Yakacak!

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne 230 abone ile devredilen Bölgesel Isıtma Sistemi, 10 bin aboneye ulaştı. Büyükşehir Belediyesi Bölgesel Isıtma Sistemine zam kararı aldı. Yapılacak zam oranı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesi zam furyasına Soma’da faaliyet gösteren Bölgesel Isıtma Sistemi’ni de ekledi. Son dönemde başta su olmak üzere belediye hizmetlerinde yüzde 40 ile yüzde 150 arasında zam yapan Büyükşehir Belediyesi, Somalıların canını sıkacak bir karara da imza attı. Soma BIS abone ve kullanım ücretlerine yüzde 15 ile 20 arasında zan yapılacağı iddia edildi.
Bilindiği üzere; Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne 230 abone ile devredilen Bölgesel Isıtma Sistemi, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 180 Milyon TL’lik yatırım ile abone sayısı 10 bin’e ulaştı. Artan yatırım maliyetlerini öne süren Büyükşehir belediyesi sıcak suya zam yaparak Somalıların cebinden daha fazla para çıkmasına neden olacak.
VATANDAŞ TEPKİLİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün’ün belediye hizmetlerine faiş zam yapmayı alışkanlık haline getirdiğini söyleyen Somalılar ise, kısa süre sonra açıklanacak zam kararına tepki gösterdi. Yapılan zamlarda Ak Parti’nin de suçu olduğunu savunan vatandaşlar; “Yerel seçimler öncesi 2019 yılında hiçbir şeye zam yok diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, seçimin üstünden bir ay bile geçmeden içtiğimiz suya hemen yüzde 40 zam yaptı. Ardından çocuklarımızın üniversiteye giriş kapısı olan MABEM’e yüzde 150 oranında zam yaparak canımızı acıttı. Şimdi de kış aylarında evimizi ısıttığımız sıcak suya da zam yapma kararı almış. Arkasına AK Parti’li meclis üyelerini de alan Başkan Ergün istediği her şeye zam yapmaya başladı. Buna kimse dur bile demedi. Böyle giderse her ay elimize geçen üç beş kuruşluk maaşımızın tamamını Cengiz Ergün’e vereceğiz” dediler.
“SANA OY VERECEĞİMİZE ELİMİZ KIRILSAYDI”
Neredeyse her hafta Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlere zam yaptığını aktaran Somalılar; “Cengiz Ergün’ü halka hizmet etsin diye oy vererek seçtik. Tekrar Büyükşehir Belediyesi’nin başına getirdik. Ama Başkan Ergün halka eziyet etmek için kendini seçtirmiş. Ona oy verdiğimize pişman olduk. Mührü Ergün’e basacağımıza elimiz kırılsaymış daha iyiymiş. Verdiği hiçbir sözün arkasında durmayan bir belediye başkanını istemiyoruz. Belediye meclisinde yapılan zamlara sessiz kalan ve destek veren diğer meclis üyelerini de kınıyoruz” dediler.
DOĞALGAZ ÇAĞRISI
Soma Bölgesel Isıtma Sistemi’nin kış aylarında aksadığını, yapılacak zamlarla birlikte faturanın kabaracağını ifade eden vatandaşlar, Soma’ya doğalgaz getirilmesi çağrısında bulundu. Vatandaşlar; “Sıcak suya yapılacak zam, faturaların kabarmasına neden olacak. Biz Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz; birkaç yıl önce Soma için verdiğiniz doğalgaz müjdesini biran evvel hayata geçirin. Somalıları Cengiz Ergün’ün zulmünden kurtarın. Bakın 30 kilometre uzağımızdaki Kınık’ta doğalgaz var, 10 kilometre yakınımızdaki Kırkağaç’a doğalgaz getiriliyor. Soma neden sıcak suya ve Başkan Ergün’ün insafına terk ediliyor.”
BİRLİK OLALIM
Soma’ya doğal gaz getirilmesi için tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların birlik olmalarını isteyen vatandaşlar; “Soma’nın ve Somalıların kaderini Cengiz Ergün’ün ellerine terk etmek doğru değil. Biz Somalılar olarak birlik olursak, birlikte hareket edersek ilçemize sıcak sudan daha kullanışlı olan doğalgazı getirtebiliriz. Sıcak suyu yalnızca ısınmada kullanabiliyorken, doğalgazı hem ısınmada, hem mutfakta hem de banyoda kullanabiliriz. Avantajları daha fazla. Soma’ya doğalgaz getirilmesi için sesimizi daha fazla yükselterek duyuralım” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.