Satır güven tazeledi

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi 12. Genel Kurulunu yaptı. Mevcut Başkan Recep Satır güven tazeledi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi 12. Genel Kurulunu gerçekleş tirdi. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez yöneticilerinin yanı sıra Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, Soma siyasi parti temsilcileri ve delegelerin katılımı gerçekleşen seçimlerde 161 delege oy kullandı. Başkan Recep Satır’ın dışında yönetimin karşısına adaylar çıktı.
Şube Başkanı Recep Satır tarafından yapılan açılış konuşmasında “Covid-19 Küresel hastalığın ekonomimizi bozmasının bedelini işsiz kalan işçi arkadaşlarımız ödedi ve ödemeye de devam ediyor. Bu krizler genelde emeği ile geçinenleri ve işsizleri vuruyor. Ülkemizin bu krizden bir an kurtulmasını ümit ediyoruz. Her krizin faturası çalışanlara ödetilemez. Değerli delegeler; Demokrasi şöyle der, Seçime girersin kazanırsın veya kaybedersin. Ama sonuçları kabul edersin. Delege seçimlerimizde tüm üyelerimizin mutlu olduğu şekilde yaptık. Tüm üyelerimiz aday olma hakkını kullandı, sandığa gidildi. Aday olan herkes kazandı, bu birlikteliği yakaladık. Birlikte mücadele etmenin güzelliklerini gördük, Dayanışma içerisinde kongremizi yapıp, ertesi gün bütünleşmemiz gerekiyor. Şube Başkanı Recep Satır tarafından yapılan açılış konuşmasın da, “Üyelerimizle birlikte çözmek ve haklarımızı geliştirmek için mücadele edeceğiz. Çok zor günler geçirdik, bu zorlukları birlikte mücadele ederek aştık, birlikteyken güçlü ve haklarımızı koruyabiliriz. Bunu sonuna kadar sürdürmeliyiz’dedi.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Bergama ve İmbat’tan seçilen kıymetli delege arkadaşlarım, 64 yıllık bir çatının altındayız. İçerisinde bulunduğunuz bina sizin büyükleriniz tarafından ortaya getirilmiş bir eserdir. Ben bu çatının altında bulunmaktan gurur duyuyorum.
Demokratik bir seçimden çıktınız, sizler buraya geldiniz. Seçilemeyen arkadaşlarımızı ben seçilmiş kabul ediyorum. Yarından itibaren hep birlikte ve el ele olmayı başarmamız lazım. Sendikacılıkta küslük yoktur, barışmayı bilmiyorsan bu işi yapmaman lazım. Sizlere çok görevler düşüyor, Sendikanın sizler birer temsilcisisiniz. Türkiye Maden İşçileri Sendikasına verilmek istenen en ufak bir zarar hepimizi etkileyecektir. 13 Mayıs’tan sonra Soma’da kargaşa bitmedi. Bazı Odaklar Soma’yı merkez haline getirmeye çalıştı. Sizlere faydalı olmak için hiç bir adım attıkları yok. Sadece 301 rahmetlimiz üzerinden Sona’da bir kargaşa çıkararak ülke geneline yaymak bütün arzuları. Geriye doğru baktığımızda işçilik mağduriyeti adına neticelendiremediğimiz hiçbir çalışmamız olmadı. Özellikle Soma A.Ş.’den hiçbir çalışanımızın alacağı kalmadı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası ve dostları ile birlikte çözüldü. Yerel yöneticilerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum, Türkiye Maden İşçisinin yanında oldular.” dedi.
Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak söz alarak kısa bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından zorunlu organlara ve üst kurula aday olacakların dilekçeleri kabul edildi.
Sandıkların kurulmasının ardından delegeler oylarını kullandı.
Sandıkların açılması ile birlikte yönetimde bulunan Cumhur Yılmaz 67 oyda kalırken rakibi Turgay Aydoğdu 69 oy aldı.
Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre oy dağılımı aşağıda verilmiştir:
Başkan Recep Satır 143 oy,
Şube Başkan Vekili Adayları Ünal Şahan 93, Bülent Kurt 57 oy,
Şube Sekreteri adayları Nazmi Gürleyen 134, Necmi Pazarlıklı 14 oy,
Şube Mali Sekreteri adayları Alaettin Artma 102, Fatih Polu 10, Selim Yılmaz 28, Bayram Uysal 8 oy,
Şube Teşkilat Sekreteri adayları Cumhur Yılmaz 67, Kemal Suay 16, Turgay Aydoğdu ise 69 oy aldı.
Oyların açılması ile birlikte Sendika binası içinde ve dışında gergin anlar yaşandı. Çevik Kuvvet tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.