‘Rödevansın Girmesi, Açık Ocağın Bitirilmesi Demek’

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma (Kamu) Şubesi Yönetimi Açıkocak dekapajının ihalesiz peşkeş çekildiğini iddia ederek ELİ İşletme Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak işçileri ve halkı bilgilendirdi.

Buradan fitil yaktık, ekmeğimiz için gerekirse Ankara’ya yürürüz’ diyen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Yönetimi adına Başkan Şevket Şahin ‘Açıkocak’ın bitmesi demek ekmeğimizin bitmesi demektir’ diyerek yaptığı açıklamasında ‘Bugün sizi buraya acele toplamamızın bir sebebi var. Sizden gelen sorular oldu, ama biz ELİ ve TKİ’nin resmi sitesinde yok diye öyle bir şey yok dedik. Ancak öğrendik ki Kuzey Kısrakdere dediğimiz Sarıkaya’da Domuz alanından aşağı olan yer Yeni Anadolu diye biliyorduk ama TKİ’nin diğer Şirketi TEİAŞ’a verilmiş, oda ODAŞ adı altında başka bir şirkete ihalesiz vermiş. Dekapaj ihale edilmiyor burada bir sıkıntı yok. Ama maalesef kömürü ile birlikte verilmiş. Kömürü ile birlikte verilmesi demek, Açık Ocağa rödevansın girmesi ve Açıkocağın bitmesi demek. Açık Ocakta yarın başka birini sokupta dekapajı şu firmaya verdik dediğimizde tamam bizim işimiz bitti demek. Ekmek davasında muhalefet yok arkadaşlar, Biz hepimiz bir ve beraberiz.

Bizim birbirimizden ayrımız gayrımız yok. Bizim derdimiz ekmek. 1 yıldır kurumumuzda makinalar hurdaya çıkıyor ve çıkarılmaya da devam ediyor. Ekskavatörler hurdaya çıkarılıyor. Neden çıkarılıyor sorduk. Size de izahını yaptım. Makina hurdaya çıkarılmadan yeni makina alımı yapılmaz dedim. İşçi alımı da bugün yeni öğreniyoruz. Eylem yaptık diye söyledikten sonra büyük ihtimalle onaylandı, Kasım ayında olacak diye söyleniyor. 3 senedir kendimizi yırttık. 2016 yılından bu yana emekli olanların yerine yeni işçi alınmadı dedik, işletmede işçi kalmadı dedik. Bunu bağıra bağıra her şekilde her platformda söyledim. İnşallah Kasım ayında alınacakmış. Bizim var oluş sebebimiz Açıkocak. Açıkocakta üretim varsa biz varız. İhalenin kim tarafından yapılması bizim için önemli değil, mühim olan dekapajın yapılmasıydı. İhalenin iptal olmasının sebebi buymuş. İhalesiz 36 milyon ton metreküp alanı birine peşkeş çekmekmiş. 600 -700 çalışanımız var ama bugün burada 200 kişiyiz. Ekmeğine sahip çıkan bu 200 kişidir. Bu bir başlangıçtı. Eylem yapılacaksa birlikte yapacağız. Bu olay Sadece Soma’nın başına gelmedi. Tavşanlı’da da benzer bir olay meydana geldi. Lavvarda hizmet alımı yapılarak lavvar işçileri sağa sola dağıtılıyor. Biz sendika olarak Soma olarak bize gelen çeşitli baskılara rağmen geri adım yok. Biz siz ne derseniz onu yaparız. Biz gücümüzü sizden alıyoruz. İktidar, muhalefet değil biz sizlere bağlıyız. Ekmek derdi içinde hepimizin bir araya geleceğini biliyorum. Bugün burada bir fitil ateşledik. Ankara’ya yürümek gerekirse, Ankara’ya kadar da yürürüz. Bizim makinamız işçimiz dururken kömürünü nasıl verirsin. Kömürün verilmesi demek rödevansın açık ocağa girmesi demektir. Biz üretme gücümüz var üretelim. Makina yatırımı, insan yatırımı yok, istihdam yok ama maalesef peşkeş var’dedi.
Şahin’in açıklamaları ‘İş, Ekmek yoksa Barış’ta yok’ sloganları ile sık sık kesildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.