Kapanmak istemiyoruz!

Dinamik Denetim modeli kapsamında Soma’da 250 denetmen hafta içi ve hafta sonu denetimlerini sürdürüyor.

Kaymakam Fatih Akkaya önderliğinde, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile hayata geçirilen ‘Dinamik Denetim Modeli’ kapsamında 250 denetim ekibi Soma’da denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
Tedbirlerden dolayı salgın boyutuyla yeni olumsuzlukların ve vaka artışlarının yaşanmaması için denetim ekipleri her gün farklı iş kollarında denetleme yaparak maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını sağlıyor.
‘İşyerleri tekrar kapanmak istemiyor’
Yeni normale geçişle birlikte restoran ve kafe gibi işletmelerde yüzde 50 kapasiteyle hizmet verilmeye başlandı. Tekrar kapanmak istemeyen işyeri sahipleri tekrar kapanmamak için vatandaşların kurallara uymasını istedi.
Korona virüs salgını nedeniyle ülke genelinde yaklaşık 1 yıldır çeşitli kısıtlamalar uygulanıyor. Teması azaltmak ve salgını kontrol altına almak için kafe, restoran, lokanta, çay bahçesi ve benzeri işletmeler ise tedbirler kapsamında yaklaşık 100 gün boyunca kapalı kaldı. Mart ayı itibariyle 4 renkten oluşan haritaya göre düşük, orta ve yüksek riskli grupta yer alan illerde bu işletmeler, 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle hizmet sunmaya başladı. Uzun bir aranın ardından açılmayla birlikte işletme sahipleri de rahat bir nefes aldı. Müşteri kabul edilmesiyle birlikte işlerinde hareketlilik yaşandığını belirten restoran, kafe ve kıraathane sahipleri, vaka sayısının artmaması ve buna bağlı olarak tekrar kapanmamak için herkesin kurallara riayet etmesi gerektiğini söyledi.
‘Herkes kurallara uysun’
İşyeri sahipleri, ‘Biz gerekli tüm tedbirlerimizi aldık. Yüzde 50 kapasiteyle çalışıyoruz. Çevreden gördüklerimiz ve duyumlarımıza göre bu kurallara dikkat etmeyenler var. Bunlara riayet etsinler çünkü biz kapanmak istemiyoruz. Kapanma gerçekleştiği zaman hem işletmeler olarak hem de personel olarak büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu durum bir makinenin işleyişi gibi değil. Düğmeye basıp kapat-aç yapamıyorsunuz. Kapanırsak çok büyük sorunlar bizi bekliyor. Yetkili mercilerin sürekli ve sıkça denetlemelerini talep ediyoruz. Sonuçta denetim olur ve bunların sıklığı artarsa herkes daha fazla dikkat edecek. Biz de bu süreci daha iyi aşacağız’sözlerine yer verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.