Engelli rampasına park eden araca ceza

Fiziksel engeli olan bireylerin ulaşımı için kaldırımlara yapılan rampalar, kimi zaman önüne park eden otomobiller nedeniyle kullanılamıyor.Engelli rampasına park eden araç WhatsApp grubundan ihbar ediliyor.  Kısa sürede adrese ulaşan ekipler aracı kaldırarak engelli yolunu açıyor. Uygulamadan hem engelliler hem de vatandaşlar memnun.

Uygulama, Soma’da hayata geçirildi. Kaldırımlarda engellilerin geçişi için yapılan rampalara araçların park etmesini önlemek için, trafik denetleme şubesi ile Soma Bir Damla Ol Engelliler Derneği arasında WhatsApp grubu kuruldu. Grup üyeleri, engelli rampasına park eden aracın fotoğrafını çektikten sonra konum bilgisiyle trafik ekiplerine gönderiyor. Bölgeye sevk edilen ekip park halindeki aracı çekiyor. Ardından kesilen para cezası araç sahibinin adresine gönderiliyor.

Soma Bir Damla Ol Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Çakmak, “Bilindiği gibi kaldırımlarımızda engellilerimiz için rampalar var. Özellikle bedensel engellilerimiz bu rampaları kullanıyor, bebeği olan anneler bu rampaları kullanıyor. Bazen bilerek veya bilmeyerek ya da gerekli hassasiyeti taşıyamadıkları için bu engelli rampaların önüne park eden araçlar oluyor. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Bu noktada Soma Emniyet Müdürlüğü bizi destekliyorlar. Herhangi bir aracı bir engelli rampası önüne park etmiş vaziyette gördüğümüzde o aracın fotoğrafını çekerek WhatsApp grubundan konum bilgisiyle trafik ekiplerine gönderiyor. Bölgeye sevk edilen ekip park halindeki aracı çekiyor. Ardından kesilen para cezası araç sahibinin adresine gönderiliyor. Amacımız, hayatı biz engelliler ve tüm canlılar için yaşanabilir bir hale getirmek. Birlikte bu şehirde yaşadığımızı bilelim. Bir engel de biz oluşturmayalım.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.