Bayramın “tatlı telaşı” başladı

Soma’da Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatlıcılarda ve pastanelerde “tatlı telaşı” başladı.

Müşterilerinin damak tadına göre en iyi tatlıyı yapıp, tezgâhlarını süsleyen pastaneler, tatlı çeşitleriyle göz dolduruyorlar. Soma’nın en işlek caddelerinde bulunan pastaneler ise iş yerlerinin camına “Bayramlık Tatlı Siparişi Alınır” yazısını asarak, müşteri çekiyorlar. Somalı  tatlı üreticileri ile pastaneciler, bayram arefesinde satışların daha yoğun olduğunu belirtiyor.

Tatlı üreticileri 15 gün öncesinden hazırladıkları stokları pastanelerden gelen siparişler üzerine hazırlamanın telaşına düşerken, pastanelerde oluşan sipariş kuyrukları esnafın yüzünü güldürüyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala yoğun mesaiye girdiklerini söyleyen tatlı imalatçıları, bayram öncesi günde 25 tepsi baklava satarken, bayrama doğru günlük 80 tepsi baklava sattıklarını belirtti.

İşlerinde yoğunluk olduğunu dile getiren işletmeciler, “Ramazan ve Kurban bayramlarında tatlı satışlarında yoğunluk oluyor. Günlük gidere bir de bayramlar eklendiği zaman yoğunluk başlıyor. Bu da bizim için yoğun çalışma anlamına geliyor. Normal günlerde baklava satışlarımız 20-25 tepsi ise Ramazan ve Kurban bayramlarında 70-80 tepsiye çıkabiliyor” dedi.

“15 GÜNDÜR STOK HAZIRLIĞI YAPIYORUZ”

Bayrama 15 gün kala tatlı stoklarına başladıklarını ifade eden tatlı imalatçıları, Soma’da özellikle baklavaya rağbet olduğunu anlatarak, “Bayrama tatlı yetişecek. Soma’da şu an en çok rağbet gören baklavadır. Bunun sebebi, içine konulan malzeme veya ustanın verdiği tattan kaynaklanıyor. Fiyat olarak tulumba tatlısı daha uygundur. Tulumba tatlısının faza bir uğraşı da yoktur. Bu yüzden tulumbanın fiyatı baklavaya göre daha uygundur.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir