Doğan, esnafın alacaklarını açıkladı

Soma ve Kırkağaç esnafının yaşanan maden faciasının ardından zor duruma düştüğünü ve 60 esnafın 12 milyon TL alacağı olduğunu söyleyen Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan, “Böyle ekonomik krizin yaşandığı ülkemiz de bu rakamın Soma piyasasına kavuşturulması büyük bir canlılık getirecektir” dedi.

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan, Soma ve Kırkağaç esnafının alacakları konusunda açıklamada bulundu.
TSO Başkanı Cem Doğan, “Bundan Beş sene önce Soma’mızda yaşanan maden faciasından sonra maalesef yaşanan olaydan sonra 301 madencimizi toprağa verdik. Bu olaydan sonra madenle ilişkisi bulunan üyelerimizin sorunlarına eğilmek alacaklarının çözülmesi için bir mücadele içerisine girdik.
Soma Kömürleri A.Ş. firmasında ve Kırkağaç’taki esnaflarımızın alacakları ile ilgili bir çalışma da bulunmuştuk. Gerek Ticaret Odası’na kayıtlı, gerek Esnaf Odasına kayıtlı bütün esnaf arkadaşlarımızın belgelerini topladık, toplantılarımızı yaptık. Yaklaşık 60 tane esnafımızın 5 sene önceden beri gelen toplam 12 milyon TL’lik alacağını halihazırda bu şirket üzerinde beklediğini raporladık. Bununla ilgili düzenlenen belgeleri TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na verdik.Sağolsun kendisi de sayın Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’den bir randevu alarak, bizi bakanımızla görüştürdü. Bu görüşme esnasında dosyamızı kendisine sunduk. Görüşmemiz oldukça olumlu geçti” dedi.
Cem Doğan, “Burada 60 tane esnafımız 12 milyon TL alacağını bekliyor. Bu arkadaşlarımız içinden maalesef iflas edenler, evlerini satanlar, haciz yiyenler, Vergi Dairesi, sigorta ve vs. borçları için çabalayan arkadaşlarımız var. Biz sonuç itibariyle bunlara bir ses olmaya çalıştık. Daha sonra TKİ Genel Müdürümüzle de bu konuyu görüştük. 4 aylık bir raporlama sonucunda da sayın Manisa Milletvekilimiz Mehmet Ali Özkan’a sunduk.Sayın vekilimiz de bu dosyayı Maliye Bakanımıza iletti.Şuan itibariyle de bu dosya Maliye Bakanımızın önünde, onay aşamasında.Ne zaman onaylanır bununla da ilgili sonuç bekliyoruz. Zaten TKİ takriben 2 seneden bu yana halihazırda Soma Kömürleri A.Ş. çalışan firmaların faturalarını TKİ Kendi bünyesinde ödedi.Fakat 21 Şubat itibariyle bu firma kapanıp, Yeni Anadolu Madencilik Teknoloji Firmasının şirketine devroldu. Bu devir olduuktan sonra firma ile ilgili bir muhatap kalmadığından dolayı bizim burada tek çıkarımız bu çalışmanın sonucunda bunun Maliye Bakanlığı tarafından onaylanıp, bu esnaflarımızın hakettikleri bu bedellerin ödenmesidir.Böyle ekonomik krizin yaşandığı ülkemiz de bu rakamın Soma piyasasına kavuşturulması büyük bir canlılık getirecektir. Biz başlattığımız bu yolda siyasilerle birlikte bunun onaylanmasını ve bu paraların hakkedenlere ödenmesini istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.