‘Dağ Fare Doğurdu!’

‘Cumhurbaşkanı tarafından esnafa destek olacak diye beklenen sözde destek paketi hayal kırıklığına neden oldu’ sözlerine yer veren Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetimi adına başkan Levent Elbinsoy ‘ Dağ Fare Doğurdu’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetimi adına Başkan Levent Elbinsoy tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; ‘Mart 2020 ayından bu yana Covid19 virüsü ile mücadele ediyoruz.
Covid19 ile mücadele kapsamında esnafımız fazlasıyla zarar gördü. Pek çok esnafımız iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Rekor üstüne rekor kıran döviz ve akaryakıt fiyatları nedeniyle bozulan ekonomimiz esnafımızın belini büktü. İş yerini bin bir güçlük ve sıkıntı ile açık tutmaya çalışan esnafımız, devletten destek beklerken; müjde gibi açıklanan sözde destek paketi karşısında şaştı kaldı.
Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan sözde destek paketi hayal kırıklığına neden oldu; ne yazık ki DAĞ FARE DOĞURDU!
Basit usulde çalışan ve işyeri kira olan esnaflarımıza büyükşehirlerde 750,00-TL, diğer illerde 500,00-TL kira desteği ödenecek.
Bugün bırakın büyükşehirleri, il merkezlerini, ilçemiz de bile 500,00-TL’ye kiralık iş yeri bulmak mümkün mü?
Esnafımız sadece iş yeri kirada olanlardan ya da basit usulde çalışanlardan mı ibaret?
Açıklanan ve destek paketi olarak sunulan sözde yardımlar esnafla alay etmektir!
Pandemi sürecinde geçiş garantili yolların, yolcu garantili havaalanlarının müteahhitlerine ödenen paranın yarısı bile vatandaşa çok görülmektedir. Sudan’ın IMF borcunu ödeyen, Tunus’a milyonlarca dolar yardım yapan Ak Parti hükümeti ne yazık kı esnafını unutmuş, vatandaşına sırtını dönmüş durumdadır.
İşyeri kapanan esnafımız kan ağlarken, bir Ak Parti Milletvekili çıkıyor, “kuru ekmek yiyorsa aç değildir” diyebiliyor. Üstelik de bu sözü TBMM çatısı altında söylüyor. Bu kendini bilmez Milletvekilinin tavrı da göstermektedir ki Ak Parti vatandaşı ile dalga geçiyor.
Pandemi süreci başında verilen kredilerin akıbeti belli değil. Günlerini siftahsız geçiren esnafımız aldığı kredileri nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Açıklanan paketi müjde olarak sunmak acizlik göstergesidir. Sözde yardım paketine yardım demek mümkün değildir.
Ekonomide ülkemize çağ atlattığını iddia eden Ak Parti Hükümeti, pandemi sürecinde verdiği ekonomi sınavında sınıfta kalmıştır. Ne yazık ki devletimiz; işçisine, çiftçisine ve esnafına bu süreçte doğrudan ve karşılıksız nakit desteği sunamamıştır. Ekonomide takke düşmüş, kel görünmüştür.
‘Alışverişini Yerel esnaftan yap’
Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün olduğu gibi bugün de esnafımızın yanındayız. Tüm Somalı hemşerilerimize sesleniyoruz; alışverişlerimizi mümkün mertebe yerel esnaflarımızdan yapalım. Yerel esnaflarımıza destek olmaya gayret edelim. Böylesi zor günleri en az hasarla atlatmanın yolu dayanışmadan geçiyor. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz…’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir