Türkiye’nin ilk siyasi partisi 96 YAŞINDA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisi olarak 96 yıldır varlığını sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor. CHP Soma İlçe Başkanlığı, Cengiz Topel Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy tarafından çelenk konularak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak, hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu.
“Umudun adı, ülkemizi kurtaran ve kuran Cumhuriyet Halk Partimiz 96 yaşında. Gururluyuz, mutluyuz, heyecanlıyız” diyen CHP Soma Kadın Kolları Üyesi Ayşe Vardar günün anlamına dair yaptığı konuşmada; “Büyük devlet adamı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyet’ten önce 9 Eylül 1923’te Cumhuriyet Halk Partisini kurmuştur.CHP`nin politikası olan Atatürk ilkelerini temsil eden simgemiz ‘altıok’un anlamı; 1. ok: cumhuriyetçilik, 2. ok: halkçılık, 3. ok: milliyetçilik, 4. ok: laiklik, 5. ok: devletçilik, 6. ok: inkılapçılık – devrimciliktir.
Cumhuriyet Halk Parti’sine gönül veren her bir birey bu onuru ve haklı gururu yaşıyor, yaşayacak. Cumhuriyet Halk Partisi 96’ıncı kuruluş yıl dönümünde yine halkımızın umut kaynağı. Çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kuran, demokratik, laik sosyal hukuk devletini inşa eden, adaleti sağlayan partidir Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin attığı her ileri adımda vardır. Cumhuriyeti kuran partimiz demokrasinin yerleşmesini ve adaleti de sağlamıştır.
Ulu Önderimiz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim vardır.
Biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” sözleri 96 yıldır ülkemiz için hizmet etme aşkımızın da kaynağıdır. Cumhuriyet Halk , ülkemizin kurtuluşunda ve kuruluşunda hainlerin amaçlarını yok eden, manda ve himayeye karşı duran, gücünü milletten alan kurucusu Atatürk’ün ülküsünden hiç ayrılmayan, ülkemize umut olan partidir. Dünyadaki ve coğrafyamızdaki savaşlar kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve partimizin “Yurtta Sulh, Cihanda sulh” ilkesinin haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır.
Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirası yaratanların, bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi, adaleti yok edenlerin değil, çağdaş hukuk sistemini kurup adaleti sağlayanların partisidir. Cumhuriyet Halk Partimiz ve her bir üyemiz Ata’mıza ve ülkemize layık olmak için çalışmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir