TALİHLİ ‘TALİHSİZ’

Almanya’da çalışarak elde ettiği birikimine babası el koydu. Soma’ya gelerek mal varlığını araştırmak isteyen Mehmet Çil adına tescilli 40 dönüm arazisi olduğunu öğrendi. Yaptığın araştırmada yaklaşık 400 bin lira değerindeki arazilerin bir yanlışlık sonucu kendisine verildiğini öğrenince neye uğradığını şaşıran Çil, kendisini ‘talihli talihsiz’ diye tarif ederek şimdi hukuk mücadelesine başladı.

30 YIL Almanya’da çeşitli işlerde çalışarak kazandığı parasını anne ve babasına kendi adına yatırım yapmaları için gönderen Mehmet Çil (45), gönderdiği paralara babasını el koymasıyla neye uğradığını şaşırdı.
Hakkını aramak için Soma’ya gelen Çil, ailesinin mal varlığını araştırmak için gittiği Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde adına kayıtlı üç adet taşınmazın olduğunu öğrendi. Tapu dairesinde kendisinin böyle bir taşınmaz almadığını, miras da kalmadığını söylemesine rağmen Mehmet Çil’e toplam 40 dönüm arazinin tapusu verildi.
Bozarmut ve Çerkezsultaniye mahallelerindeki arazilerini görmek isteyen Çil, mahalle muhtarları ve vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Beraberinde jandarma ekipleri ve avukatıyla tekrar arazisini görmeye giden Mehmet Çil bir şokla daha karşılaştı.
Tapusu verilen üç parsel arazinin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde yapılan bir yanlış sonucu kendi adına tescil edildiğini öğrenen Çil, şimdi yanlışlığın düzeltilmesi için mahkemeye dava açmaya hazırlanıyor.
ÖNCE BABASI MAĞDUR ETTİ
Son bir aydır yaşadığı sıkıntılar nedeniyle huzurunun kalmadığını aktaran Mehmet Çil, “Bundan 30 yıl önce çalışmak için Almanya’ya gittim. İki-üç işte birden çalışarak biriktirdiğim paraları babama göndererek benim adıma yatırım yapmasını istedim. Amacım ileride emekli olduktan sonra ülkeme ve Soma’ya dönerek kimseye muhtaç olmadan yaşamak istememdi.
Ancak yıllarca para gönderdiğim babam bu paralarla aldığı mülkleri kendi adına yaptı. Yaklaşık bir ay önce geldiğimde aslında benim olan taşınmazları üzerime almak istedim. Lakin babam benim paramla edindiğim malları vermeyeceğini, başımın çaresine bakmamı söyledi. Ben kendi ailemden böyle bir sorun yaşadım” dedi.
ARAŞTIMAYA BAŞLADI
Babasının nerede ve nasıl bir yatırım yaptığını araştırmaya başlayan gurbetçi Mehmet Çil, “Yaklaşık bir ay önce Soma Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne giderek adıma kayıtlı her hangi bir taşınmazın olup olmadığını öğrenmek istedim. Yaptıkları incelemede Soma’nın Bozarmut ve Çerkezsultaniye mahallelerinde adıma kayıtlı üç parsel arsanın olduğunu söylediler. İlk başlarda babamın gönderdiğim paralarla aldığını düşündüm. Yaptığım araştırmada babamın da böyle bir arazi almadığını öğrendim. Tekrar tapu Müdürlüğü’ne giderek burada bir yanlışlığın olduğunu bu arazilerin benim veya ailemin olmadığını söyledim. Bana kayıtları göstererek arazilerin adıma kayıtlı olduğunu, harçları ödemem kaydıyla tapularının verileceğini söylediler. Ben de tapu harçlarını yatırarak gerekli işlemleri başlattım. Kısa sürede tarafıma üç adet tapu senedi verildi” dedi.
ARAZİYİ GÖRMEYE GİTTİ ŞOKA UĞRADI
Bozarmut ve Çerkezsultaniye mahallelerindeki arazilerini görmek isteyen Çil, tapuda belirtilen yere gittiğinde mahalle muhtarının kendisine bu mahallede Mehmet Çil adına kayıtlı her hangi bir taşınmazın olmadığını söylemesiyle şok yaşadı. Tekrar tapu müdürlüğüne gittiğini anlatan Çil; “Bunun üzerine tekrar tapu dairesine gittim. Durumu anlattım ama fayda etmedi. Arazilerin benim olduğu tekrar tekrar söyledi. Ben de avukatım ve jandarma eşliğinde yeniden bu iki mahalleye gittim. Muhtar ve vatandaşların tehdit ve hakaretiyle karşılandım. Avukatım aracılığı ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne tekrar müracaat ettim. İnceleme yapacaklarını ve bana döneceklerini söylediler. Aradan 15 gün geçtikten sonra beni arayarak bir yanlışlık sonucu söz konusu arazilerin benim adıma tescilinin yapıldığını söyleyerek pardon dediler. Yanlışlığın kısa sürede düzeltileceğini belirttiler. Dün e-devlet üzerinde yaptığım incelemede söz konusu araziler halen benim üzerime kayıtlı olduğunu gördüm” dedi.
HAYATIM TEHLİKEDE OLABİLİR
Mehmet Çil; “Bozarmut ve Çerkezsultaniye mahallelerindeki vatandaşlar bana dolandırıcı muamelesi yapıyor. Tepkilerini şiddetle gösteriyorlar. Bu nedenle her an bir yerlerde saldırıya uğrayabilirim. Böyle bir saldırıya maruz kalırsam bunun sorumlusu bana bu tapuları istemediğim halde veren tapu Müdürlüğüdür. Şimdi hukuki mücadeleye başlıyorum. Bana bunu yaşatanlar adalet önünde hesap vermek zorunda kalacaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.