Soma’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı

Soma’da Ormanlık alanlarda giriş ve çıkışlara 1 Haziran’ dan itibaren 31 Ekim’e kadar yasak getirildi.
Orman Yangınlarının önlenmesi amacıyla Manisa Valiliği tarafından Soma’da dahil bir çok alanda piknik yapmak yasaklandı.
Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada “Manisa İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 22.04.2022 tarihli ve 2022/1 sayılı kararının 28. maddesine dayanarak aşağıda sınırları belirtilen ormanla ra girişlerin, 01.06.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında yasaklanması 6831 sayılı Orman Kanunun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66. maddeleri uyarınca uygun görülmüştür.
Madde 1 – Aşağıda İlçesi, Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahala ra yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.
Madde 2 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmakta yasaktır.
Madde 3 – Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir.

Bu piknik alanlarında yakılan ateşler tamamen söndürül dükten ve kullanılan alan temizlendikten sonra piknik yeri terk edilecektir
Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.
Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman aralarında koruma bandı oluşturacaklardır.
Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek ler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.
Madde 7 – Belediyeler, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.
Madde 8 – Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler ( devriye kontrol vb ) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecektir.
Madde 9 – Yangın ihbarı ücretsiz 112 ACİL No’lu telefona yapılabilecektir.
SOMA’DA GİRİŞLERİN YASAKLANDIĞI ORMANLAR;
EĞNEZ ORMANI
Eğnez ve Adil mahalleri arasındaki Doğal Orman sahaları
Eğnez, Adil, Çiftlik
ŞİFADAĞ AĞAÇLANDIRMA SAHASI
Büyükgüney, Küçükgüney, Evciler, Kozluören, Türkpiyale, Tabanlar, Yağcıllı, Göktaş, Kızılören, Heciz, Beyce mahalleri arasındaki Ağaçlandırma ve Doğal Orman Sahaları
Büyükgüney, Küçükgüney, Evciler, Kozluören, Türkpiyale, Tabanlar, Yağcılı, Göktaş, Kızılören, Heciz, Beyce
ŞANTİYE ORMANI
Çerkezhamidiye Akçaavlu Uruzlar Naldöken ve Karaçam mahalleri arasındaki Doğal Orman sahaları
Çerkezhamidiye Akçaavlu Uruzlar Naldöken Ularca Karaçam
Madde 10 – Manisa Valiliğince yukarıda alınmış olan düzenleme ve önlemlere tüm ilgililerin uymalarını, işbu karar ve önlemlerin uygulanmasına karşı çıkan, zorluk gösteren ya da uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Yasasının ilgili maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Yasasının 66. Maddesi ve 5326 Sayılı Kabahatlar Yasasının 32. Maddesine göre işlem yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.