SANTRAL DEVAM…

Soma Termik Santral’in Baca Gazı Arıtma Sistemi kurulana dek yeni geliştirilen FGD sisteminin kurulumuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan beklenen onay geldi.
Konuya ilişkin Tes İş Sendikası Soma Şube Başkanı Fehmi Tokgöz bir açıklama yaparak emeği geçen herkese teşekkür etti. Tokgöz açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Hepinizin bildiği üzere santralimiz 31 Aralık 2019 günü Çevre mevzuatı gereği kapatılmış ve yapılan girişimler sonucu Bölgesel Isıtma Sistemi Çalışması kapsamında 4 Ünite çalışmak kaydıyla 1 ocak 2020 günü üretime devam etmiştir. O günden günümüze kadar geçen sürede şirketimiz küçük FGD sistemi denilen emisyon değerlerini çevre mevzuatına uygun seviyeye getiren sistemi kurmuş ve faaliyete geçirmiştir. Çevre Bakanlığına geçici faaliyet belgesini alınması için yapılan başvuru neticesinde;

29 Mayıs Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleştirilen toplantının sonucunda santralimizin emisyon değerlerinin mevzuata uygun hale getirildiği tespiti yapılmış ve yine 4 Ünite olmak kaydıyla çalışmaya devam etmesine müsaade edilimiştir. En kısa zamanda eksikler giderilerek tam kapasite çalışması sağlanacaktır. Bu sıkıntılı süreçte Halk ın sağlığı için gerekli yatımların yapılarak Milli servet olan bu santralin çalışmasına devam etmesi için her türlü desteği veren ve olağanüstü bir gayret sergileyen herkese Soma TES-İŞ Sendikası olarak tüm Enerji İşçileri adına Şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.