OKULLARDA MÜTHİŞ DEĞİŞİM

Soma ilçesinde TÜGVA’lı gençler harika iş çıkardı. Aralarında maden işçisi, öğretmen ve esnafların bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) gönüllüleri 2 köy okulunu boyayarak eski halinden eser bırakmadı.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyesi 10 gönüllü genç, Soma’da kırsal mahallelerde birleştirilmiş sınıfları bulunan ve taşıma merkezi olan köy okullarını boyadı.
TÜGVA Soma Temsilcisi İbrahim Gürcan ve yönetimde yer alan esnaf, işçi, madenci ve öğretmenlerin bulunduğu 10 gönüllü, hafta tatillerinde bir araya gelerek, kendi imkanları ile aldıkları boyalarla okulları boyuyorlar.
Hafta tatillerinde dinlenmek ve aileleri ile zaman geçirmek yerine, soğuk havaya aldırış etmeden, ellerinde boya fırçalarıyla, okul bahçesinde semaverde demledikleri çay ile ısınan TÜGVA’lı gençler, maviye boyadıkları duvarlara köy okullarındaki öğrencilerin de yüreklerini ısıtıyorlar.
TÜGVA üyesi gönüllülere, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile okullarda görev yapan öğretmenler de destek veriyor.
Soma Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak TÜGVA temsilcisi Gürcan ve yönetiminin, kendilerine, ilçede birleştirilmiş sınıfları bulunan 5 İlköğretim okulu ile taşıma merkezi olan 3 okulu boyama fikri ile geldiklerinde memnun olarak kabul ettiklerini belirterek, “Bu gençlerimize ailelerinden ve kendi zamanlarından vakit ayırdıkları için şükranlarımı sunuyorum. Fedakarlık ederek buradalar. Çalışan insanlar, vakıfçılık anlamında Türkiye’ye örnek oluyorlar. Okullarımızı boyamaları, tadilatlarını yapmaları şu dönemde bizim yüzümü güldürdü.” dedi.
TÜGVA Soma Temsilcisi İbrahim Gürcan ise TÜGVA’nın 81 il, 550 ilçede aktif şekilde faaliyetlerini yürüttüğünü, pandemi sürecinin saha çalışmalarını etkilese de faaliyetlerine tedbirler kapsamında devam ettiklerini, kolonya, maske dağıtımının yanında da benzer çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “İyilik ve güzelliğe dair ne varsa, adaletin hakkın yanında olan bir Vakıf anlayışı ile hareket ediyoruz. Temsilcilik olarak ilçemizde bulunan 8 köy okulunu boyayarak, pazar günlerimizi değerlendirmek istedik. Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük onlar da olumlu karşıladı. 2 okulun boyaması tamamlandı. Kaldı 6 Okul Boyaları kendi imkanlarımızla ile aldık. 10 gönüllü ile bu yola çıktık. Gönüllüler arasında madende çalışan var, öğretmen, işçi, esnaf var. Bizim sadece Pazar günümüz tatil. Bu günümüzü de topluma, öğrencilere, eğitime katkı sağlamak için değerlendiriyoruz. Hedefimiz iyiliğin, adaletin yanında olan nesiller yetiştirebilmek ve o nesle layık olabilmek hedefimiz bu. Türkiye’de örnek olabilecek projeleri hayata geçirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bize yardımcı olan eğitim camiasına da teşekkür ediyorum” dedi.
Gönüllüler arasında yer alan Soma Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Din Kültür ve Ahlak bilgisi Öğretmeni Kader Bayram ise amaçlarının bu tür oluşumlarla bugünün minikleri, yarının gençlerine hizmette bulunmak olduğunu söyleyerek, “Katılanlardan destek verenlerden Allah razı olsun. Büyük bir heyecan ile aşkla, şevkle katılmamıza vesile oluyorlar. Umarım daha çok gence ulaşabilir, geleceğe emin adımlarla ulaşan gençlik oluşturabiliriz” dedi.
Bir başka gönüllü Sanayi sitesinde esnafı Yusuf Emre Ekşi de, pazar gününü, kendisine ailesine ayırmak yerine, gençlere, köy okullarına ayırmanın keyif verdiğini, köy okullarındaki çocukların boyanan yeni okullarını gördükten sonra sevinçlerinin, yüzlerine bakarak teşekkür etmelerinin her şeye değdiğini ve tüm yorgunluklarını aldığını söyledi.
Çerkez Hamidiye İlkokulu Müdür Yetkili öğretmeni Veysel Pala da, pazar günü gelerek okullarını boyayan TÜGVA’lı gençlere destek vererek, onlara teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir