Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 96. yılında Soma’da coşku ile kutlandı.

29 Ekim Salı günü ise Kaymakamlık Makamında Tebriklerin kabulü ile başlayan Program Cengiz Topel Meydanında Soma halkının katılımı ile Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Garnizon Komutanı Per. Ast. Teğmen Bilal Yılmaz ve Belediye Başkanı Ali Tulup’un halkı selamlaması ile devam etti.


Kaymakam Altıntaş,
‘Cumhuriyet, En büyük mirastır’
Günün anlamına ilişkin konuşma yapan Kaymakam Ahmet Altıntaş, Bugün bir milletin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin sembolü sayılan, gücünü ve kaynağını milletin hür iradesinden alan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıl dönümüne erişmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyete, dünya tarihine altın harflerle yazılan bir bağımsızlık savaşının sonucunda ulaştık. Türk insanı bu günlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Devlet halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir” ilkesi, Devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. “Ülke ve millet olarak daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşabilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliktir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.” “Biz farklılıkları zenginlik olarak gören, ortak tarih bilinciyle yoğrulmuş, ortak hedeflere kilitlenme kabiliyeti olan bir milletiz. Tarihimiz, farklılıkların yüzyıllarca nasıl bir arada yaşayabildiğinin somut göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti devlet ve milletiyle el ele vererek muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine doğru emin adımlarla ve süratle ilerlemektedir. Bu inanç ve coşkuyla Cumhuriyet’imizin 96. Yıl dönümünde Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyor, halen Cumhuriyeti müdafaa uğrunda sınırlarda, yurt içi ve yurt dışında mukaddes görevlerini sürdüren Mehmetçiklere sevgilerimi sunuyorum’diyerek Soma halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı.
Kutlamalarda öğrenciler tarafından şiirler okundu.
Soma Belediyesi Halk Oyunları Dansı Grubu tarafından hazırlanan dans gösterisi büyük bir heyecan ile izlendi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında İlçe okulları arasında düzenlenen Resim, Şiir ve Kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde Okulların geçiş töreni ile sona erdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.