Balık av yasağı başladı

Soma Sevişler Barajında su ürünleri avlanma yasağı başladı. Yasaklar 15 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Soma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hayati Aslan konuya ilişkin uyarısında şu ifadelere yer verdi, “İlçemiz Sevişler baraj gölünde 01.03.2022-01.06.2022 tarihleri arasında su ürünleri av yasağı başlayacaktır. Baraj gölünde ağ, sallama olta ve tırıvırı ile avcılık yapmak yasaktır. Kurallara uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından su ürünlerinde av yasağına yönelik yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da, “İç sularımızda; balıkların üremelerine ve mevcut popülasyonun kendisini yenilemesine izin vermek amacıyla, her yıl 3 aylık su ürünleri av yasağı dönemi uygulanmaktadır. 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereği; Manisa’da ticari ve amatör su ürünleri av yasağı 1 Mart 2022 tarihinde başlamakta ve 1 Haziran 2022 tarihinde sona ermektedir. Av yasağı dönemi boyunca tüm göl, gölet ve akarsularımızda; sazangiller, yayın ve sudak balıklarının ticari veya amatör olarak avcılığı yasaktır. Bahsi geçen iç su balıklarının belgesiz olarak satılması, nakledilmesi veya pazarlanması da aynı şekilde yasaktır.1 Mart ile 1 Haziran tarihleri arasında, Manisa’da satılmak üzere, su ürünleri av yasağının 15 Mart ve daha sonraki tarihlerde başladığı İllerden getirilen iç su avcılık ürünü balıklar için, balığın getirildiği yerin İl/İlçe Müdürlüğünce düzenlenmiş “Menşe-Nakil Belgesi” bulunması, Menşe-Nakil Belgesi bulunan bu ürünler için Manisa’daki ilgili İl/İlçe Müdürlüğünden ayrıca izin alınması ve belgelerin istenildiğinde görevlilere gösterilmesi zorunludur. Su ürünleri av yasağının 15 Mart ve daha sonraki tarihlerde başladığı bölgelerden avlanarak Manisa’ya Menşe-Nakil Belgesi ile getirilen iç su avcılık ürünleri, birden fazla noktaya dağıtılarak satılıyorsa, bu ürünler için ilgili İl/İlçe Müdürlüğünden Dağıtım ve Satış Belgesi’nin alınması ve istenildiğinde yetkililere gösterilmesi gerekmektedir” denildi.
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Av yasağı dönemi boyunca, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından; su ürünleri kontrol tekneleri, dronlar ve çeşitli görüntü ekipmanları vasıtasıyla sık sık denetim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Su ürünleri avcılığı veya pazarlaması konusunda ihlalde bulunan kişilere, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili tebliğler gereği 15.000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanacaktır. Küçük ölçekte gerçekleştirilen balıkçılık faaliyetleri, ülke balıkçılığının omurgası olup büyük önem taşımaktadır. Geleneksel yöntemlerin kullanıldığı küçük ölçekli ve yerel balıkçılık faaliyetleri olmazsa endüstriyel balıkçılıktan da söz edilemez. Bu bağlamda; 2022 Yılı Birleşmiş Milletler tarafından “Ölçekte Küçük, Değerde Büyük” mottosuyla “Küçük Ölçekli Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Yılı” olarak ilan edilmiştir. Balıkçılığın geleceği ancak avcılık yasaklarının doğru uygulanması sayesinde kurtarılabilir. Doğal kaynaklar hepimizin, tüm Manisalıların… Balık stoklarımızın devamının sağlanması ve bu değerli protein kaynağının korunması söz konusu kurallara uyulması ile mümkündür. Kurallara uyalım, balığa ara verelim, geleceğimize şans verelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.