Bakırlıoğlu’ndan Soma davası açıklaması

Soma İlçe Teşkilatında partililer ile bir araya gelen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Sürecin başından beri verilen cezaların az olduğunu söyledik. Yargıtay bu kararı ile bizleri haklı çıkardı” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Yargıtay 12. Ceza Dairesinin ‘Soma maden faciası davası’ ile ilgili aldığı kararlarla ilgili olarak partisinin Soma İlçe Teşkilatında basın toplantısı düzenledi.
13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği hadisenin bir facia bir katliam olduğunu, faciadan sonra bir yargılama süreci başladığını ve bu sürecin çok uzun sürdüğünü ifade eden Milletvekili Bakırlıoğlu, “Süreç problemliydi, stresliydi, bu davayı tüm Türkiye, dünya takip etti. Hiç bir bürokrat yargılanmadı, bürokrasiden kimse yargılanmadı. Sadece iki tane ELİ’de görevli kontrol mühendisi yargılandı’dedi.
2018 yılında sona eren Soma maden faciası davasında alınan kararları ve hatırlatan Bakırlıoğlu, o dönemde alınan dava kararların, vicdanları sızlattığını, Soma’da ve Türkiye’de infiale yol açtığını söyledi.
Daha sonra İstinaf Mahkemesinin de yerel mahkeme kararlarını onaylaması ile ve sonradan yapılan infaz düzenlemesi ile Can Gürkan’ın tahliye edildiğini anımsatan Bakırlıoğlu, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin yaptığı temyiz incelemesi ile bu kararları bozduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Alınan bu yeni kararlar, Cumhuriyet Halk Partisinin en başında beri takınmış olduğu tutumun haklılığını, Avukatların başından beri söylediklerinin doğru olduğunu ortaya koydu. Bizlerin haklı olduğunu ortaya koydu. Sürecin başından beri verilen cezaların az olduğunu söyledik. Yargıtay bu kararı ile bizleri haklı çıkardı. Bürokrasinin yargılanmadığını dile getirmiştik, şimdi ELİ’de çalışan iki sanığın beraat kararı bozuldu. Bu karar faciada ELİ ile TKİ’nin de yani kamu kurumlarının da sorumlu olduğunu Yargıtay verdiği kararla saptamış oluyor.”
Milletvekili Bakırlıoğlu, Yargıtay’ın aldığı kararda tek eksikliğin de Soma Holding sahibi Alp Gürkan’ın mahkumiyet almaması, sorumluluğu olan Alp Gürkan beraat etmesi olduğunu sözlerine ekledi.
Yargıtay kararı sonrası davanın Akhisar’da görülmeye devam etmesini beklediklerini söyleyen Bakırlıoğlu, ‘Devam eden davanın kararının Yargıtay’dan farklı olmayacağını umuyorum. Can Gürkan’ın bir an önce tutuklanması gerekiyor. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.’dedi.
Toplantıya CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve İlçe yönetimi katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.