CHP, 97 YAŞINDA.!

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı partinin kuruluşunun 97. yılı nedeniyle program düzenledi. Cengiz Topel Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulurken, CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, “Yegane amacımız hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir’” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Saniye Cımık Demircan tarafından yapılan konuşmada şu sözlere yer verildi; “Emperyalist Avrupa’nın “hasta adam” olarak adlandırdığı Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşını kaybetmiş, Malazgirt zaferinden bu yana vatanımız olan Anadolu toprakları sömürgecilerce paylaşılmıştı.
Yıllardır bitmek bilmeyen savaşlar ile Türk halkı ezilmiş, umudunu ve direncini kaybetmişti. Tarihimizin o en karanlık günlerinde, Mustafa Kemal Paşa Samsun’dan bir güneş gibi doğdu. Türk, Kürt, Laz, Çerkez ayrımı gözetmeden milletçe gösterilen fedakârlık ile Kurtuluş Savaşı destanı yazıldı. Anadolu, işgalcilerden temizlenerek bir kez daha vatan olarak tescillendi.
Sırada daha zorlu bir savaş vardı…
Anadolu yeniden ayağa kaldırılmalı, Türk milleti kısa sürede çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmalıydı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kolları sıvadı. İlk adım olarak, Kurtuluş Savaşımızın örgütlü yapısı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin adını değiştirdi, Böylece Halk Fırkası, 9 Eylül 1923’de tarih sahnesinde ki ebedi yerini aldı.
Cumhuriyetin ilanı ile başlayan Atatürk devrimleri, Halk Fırkası ile tüm Anadolu’ya yayıldı.
Halk Fırkası 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkasına,
1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisine dönüştü…
Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir.
Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.
2002 yılından bu yana süregelen AK Parti iktidarı, Cumhuriyet kazanımlarını bulduğu her fırsatta erozyona uğratmaktadır. Milletimiz, AK Parti’nin betona gömdüğü rantçı ekonomi politikalarının sonucu altında ezilmektedir. Türk Lirası her geçen gün değer kaybetmekte, halkımız fakirleşmektedir.
Cumhuriyetin ekonomik kazanımları özelleştirme adı altında talan edilmiş, dört bir yanı verimli topraklar ile çevrili ülkemizde tarım ve hayvancılık bitirilmiştir.
Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözü unutulmuş, komşularıyla dahi kavgalı bir dış politika yaratılmıştır.
Eğitim deneme tahtasına dönmüş, çocuklarımız perişan edilmiştir.
Cumhuriyet tarihimizin en büyük iş cinayeti olan Soma Maden Faciası AK Parti döneminde gerçekleşmiş, 2002 yılında sıfırlanan terör AK Parti ile zirveye yerleşmiştir.
AK Parti’nin tüm tahribatına rağmen Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin tek ve gerçek teminatı Cumhuriyet Halk Partisidir.
Cumhuriyet Halk Partisi, yaşadığımız bu en umutsuz günlerde dahi umudun adı, karanlıktan aydınlığa çıkışın yoludur. Cumhuriyet Halk Partisi cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirası yaratanların, bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi adaleti yok edenlerin değil, çağdaş hukuk sistemini kurup adaleti sağlayanların partisidir.
Gururla İlan Ediyoruz; 97 Yıllık Çınar, Genç Filiz Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyetimizin Temeli Ve Bağımsızlığımızın Sigortası Olmaya Devam Edecek.
Bugün Aramızda, 97 Yıllık Çınarın Büyümesine Nefer Olan Önceki Dönem İlçe Başkanlarımız, İlçe Yöneticilerimiz, Yerel Yöneticilerimiz Ve Parti Büyüklerimiz Var. Hepinizi Saygı, Sevgi Ve Minnetle Selamlıyor, Partimizi Büyüten Emekleriniz İçin En Derin Teşekkürlerimizi Sunuyoruz.
Bugün Aramızda Olamayan Ve Ebediyete İntikal Ederek Gönlümüzde Yaşayan Merhum İlçe Başkanlarımız Ve Parti Büyüklerimiz;
Mehmet Atay,
Yusuf Kangal,
Halil Keçeci,
Mustafa Topçu,
İsmail Özdemir,
Zühtü Çok,
Adil Akdemir,
Bekir Çoban,
Kamil İbiş,
Mehmet Tutan,
Mehmet Balcı,
Güzide Erkmen,
Cemalettin Aşıcı,
Mehmet Özdemir,
Mehmet Çelik,
Süleyman Poyraz,
Ali Kır,
Cemil Yetim,
Abidin Yetim,
Ali Gezekli,
İsmail Kayaalp,
Ali Sezgin,
Cemal Timur,
Burhan Doğan,
Cihat Hızlı,
Ve Adını Anamadığımız Daha Nice Merhum Emektarlarımız; Allah Sizlerden Razı Olsun. Mekânınız Cennet, Işıklar Yoldanışınız Olsun. Binbir Zorluk Ve Yokluk İçinde Taşıdığınız Altı Oklu Bayrak Emin Ellerde…
Cumhuriyet Halk Partisinin Kuruluşunun 97. Yılında Başta Ulu Önderimiz Ve İlk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere, Tüm Merhum Genel Başkanlarımızı Şükranla Anıyoruz, Partimize Gönül Veren Vatandaşlarımıza, Omuz Omuza Mücadele Verdiğimiz Yoldaşlarımıza Saygı Ve Sevgilerimizi Sunuyoruz.
Gericiliğin, Tükenmişliğin Ve Karanlığın İçinden Bir Ok Gibi Fırlayıp Bağımsızlığın Ve Özgürlüğün Işığı Olan Cumhuriyet Halk Partisi… İyi Ki Doğdun, İyi Ki Varsın… Doğum Günün Kutlu Olsun.!’
Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, Partinin kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız.
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuva-i Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıl dönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve Devrimleriniz ile II. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesinde taşıyacağımıza söz veriyoruz.
Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir.
Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum’dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.