SOMA’DA BİONTECH AŞISI UYGULANMAYA BAŞLADI

Soma Devlet Hastanesi’nde 20 Mayıs Perşembe sabahından itibaren BİONTECH aşısı uygulanmaya başlanmıştır.
Böylece hastalarımıza aşı için iki seçenek sunulmaya başlanmıştır.Aşı sırası gelen vatandaşlarımız MHRS sistemi üzerinden randevu oluştururken Çin kökenli Sinovac aşısı ya da Almanya kökenli Biontech aşısını tercih edebilecekler.
Soma Kaymakamı Fatih Akkaya ve Soma Belediye Başkanı Sayın Ali Tulup’un girişimleri neticesinde İl Sağlık Müdürümüzün talimatları ile hastanemizin Aşı ünitesi değerlendirilmiş ve Soma Devlet Hastanesi’ne Biontech Kovid-19 aşısı yapma yetkisi verilmiştir.

Soma Kaymakamı Fatih Akkaya ise konu hakkında “Covid19 pandemisi başta sağlık çalışanları ve güvenlik görevlileri olmak üzere tüm halkımızı yordu. Tek çaremiz sırası gelen vatandaşlarımızın aşısını yaptırmasından geçiyor. Devletimizin sunduğu bu imkan çok kıymetlidir. Biontech aşısının ilçemizde yapılmaya başlanması ile artık vatandaşımız hangi aşıyı yaptırmak istediğine kendisi karar verebilecek. Salgının başından bu yana hastalıkla mücadele eden ve bugün aşılama çalışmalarını yürüten tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Soma Belediye Başkanı Ali Tulup konuyla ilgili olarak pek çok vatandaşımız biontech aşısı neden Soma hastanemizde yapılmıyor , biz niçin Akhisar’a ya da Bergama’ya gitmek zorundayız diye serzenişte bulunuyordu.Konuyu sayın Valimiz Yaşar Karadeniz’e ,sayın vekilimiz Mehmet Ali Özkan beye ve İl Sağlık Müdürümüz sayın Necip Yemenici’ye aktarmıştım.Bugün itibarı ile ilçe hastanemizde de yapılmaya başlanmış olması nedeniyle çok mutlu oldum. Aşıları temin edip halkımızın kullanımına sunan sayın cumhurbaşkanımız Recep tayyip Erdoğan’a ve sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca’ya da şükranlarımı sunuyorum. Aşı sırası gelen tüm hemşerilerimi vakit kaybetmeden randevularını alıp istedikleri aşıyı yaptırmalarını hatırlatmak istiyorum” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan “Covid19 hastalığının bulaşmasını önlemek için maske ,mesafe ve hijyen elbette çok önemli ancak bu salgınlarla baş edebilmek ,yıkıcı etkilerini azaltabilmek ve sevdiğimiz insanların kaybını engelleyebilmek için en büyük silahımız AŞI olmaktır. Bu nedenle aşı sırası gelen tüm vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüt yaşamadan aşı randevusunu alması ve Covid19 aşısını yaptırması hususunu çok önemsiyorum. Aşı ile ilgili kafasında soru işareti olan her kim varsa bize ulaşsın lütfen ve biz en doğru bilgileri anlatalım.” dedi.

Biontech aşısının yapılmaya başlanması sebebiyle Soma İlçe Sağlık Müdürü Fatih Güven ise “Aşılama konusunda ülke olarak çok başarılıyız.Manisa genelinde ve ilçemizde de aşılama konusunda oldukça iyi durumdayız.20 Mayıs itibarı ile bakanlığımızın belirlediği program dahilinde 2 doz aşıları tamamlanan kişi sayısı 17250 kişiye ulaşmış ve 1 doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 19250 kişiye ulaşmıştır.Aşı konusunda vatandaşlarımız çekinmesinler ve sırası gelen herkes aşısını mutlaka yaptırsın ” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirilen BioNTech Pfizer aşısı özel odalarda eksi 80 derecede saklanıyor ve hastanelere nakledildikten sonra – 20 dereceye ulaşan özel dolaplarda muhafaza ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.