SOMA KÖMÜRLERİ BÜNYESİNDEKİ MADENCİLERE TAZMİNAT MÜJDESİ

AK Parti Soma İlçe Başkanı Erol Saygılı Soma’da Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası sonrasında kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen maden işçilerinin tazminatlarının ödenmeye başlanacağının müjdesini verdi.
Soma’daki maden işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesine ilişkin düzenleme kapsamında işçilerin tazminatının yapılacak başvuru sonrasında ödenmeye başlanacağını belirten Saygılı, TBMM Genel Kurulunda, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin TBMM’de kabul edilmesi ile henüz tazminatlarını alamayan maden işçilerinin tazminat haklarının çözüme ulaştığını vurguladı. Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti Soma İlçe Başkanı Erol Saygılı;
“AK Parti Manisa Milletvekilimiz Sn. Mehmet Ali Özkan’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan’ı Sn. Fatih Dönmez ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmeler sonucunda Eynez işletmesinde çalışan işçilerimizin kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamının ödenmesi 2020 yılının ilk aylarında sağlandı. Vekilimiz Mehmet Ali Özkan’ın hazırlamış olduğu kanun teklifi ile yasal düzenleme hususunun çözümü noktasında önemli bir adım atılarak henüz tazminatlarını alamayan işçilerimizin tazminat müjdesini vermiş olduk. 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı iş kanununa eklenen “GEÇİCİ MADDE 11- Manisa İli Soma İlçesinde 13/05/2014 tarihinde meydana gelen maden ocağı kazası sonrasında, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun taraf olduğu 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında imzalanmış Rödovans sözleşmeleri kapsamında yer alan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen işçilerden kıdem tazminatlarını alamayanların kıdem tazminatları, bu madenin yürürlülük tarihinden itibaren 2 ay içerisinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumuna müraacat etmeleri halinde müraacat tarihinden 6 ay içerisinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafına ödenir. Yapılan ödeme neden ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun Rödovans sözleşmesinin tarafı olan ilgili şirkete ve/veya şirketlere rücu hakkı saklıdır.” ibaresi ile yapılan yasal değişiklik sonucu Işıklar, Atabacası, Geventepe ocaklarında çalışmış olan madenci kardeşlerimiz de ihbar ve tazminatlarına kavuşuyor.
Bugünden itibaren EGE LİNYİTLERİ İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ Personel Şube Müdürlüğü’ne yapılacak olan bizzat başvurular sonrası ödemeler yapılacak. Maden Kenti Somamız ’da çalışan madenci kardeşlerimizin, yıllarca verdiği emeklerinin karşılığını almalarında öncü ve yardımcı olan başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez’e ve bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen AK Parti Manisa Milletvekilimiz Sn. Mehmet Ali Özkan’a ve Belediye Başkanımız Sn. Ali Tulup’a çok teşekkür ediyor, tüm maden işçisi kardeşlerimize hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.” açıklamasında bulundu.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.