Soma’da “deprem anı ve tahliye tatbikatı” yapıldı

Soma’da “2022 yılı Afet Tatbikat Yılı” dolayısıyla Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında tüm okullarda eş zamanlı tatbikat gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Acil Durum Arama ve Kurtarma ( Afad ) tarafından “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında, Ülke genelindeki tüm okullarda eş zamanlı olarak “deprem anı ve tahliye tatbikatı” gerçekleştirildi.
Soma Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 2022 yılı 01-07 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan tahliye Tatbikatına Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak, İlçe Emniyet Müdürü Umut Er, Jandarma Üstteğmen Özgür Yılmaz’ın yanı sıra davetliler katıldı.
Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada “487 öğrenci, 40 personel, 112 Acil Yardım İstasyonu 1 Adet Ambulans, 3 personel, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın Önlem ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Soma İtfaiye Amirliği 1 adet itfaiye aracı ve 2 personel ile katılmıştır.
Tahliye Tatbikatında olumsuz bir durum ile karşılaşılmamış olup, planlandığı şekilde sona ermiştir.” denildi.
Soma’da tüm okullarda da eş zamanlı olarak yapılan tatbikatta, 2 dakika süreli alarm verilerek tüm personel ve öğrenciler, sınıflarda “çök, kapan, tutun” yöntemini uyguladı. Alarmın sona ermesiyle birlikte “deprem bitti” kabul edilerek öğrenciler, öğretmenlerin kontrolünde tahliye edildi.
Öğretmenlerin yönlendirmesiyle sırayla ve seri şekilde sınıflarından ayrılan öğrenciler, okulun bahçesindeki alanda toplandı.
Okul bahçesine çıkan öğrencilere, yetkililerin bilgi vermesinin ardından tatbikat tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.