‘Soma Kendin yap’

Soma’da kurulacak ‘Kendin Yap’ atölyeleri ile 3. 5. Ve 7. Sınıf öğrencilerine verilecek eğitimler ile girişimci, yenilikçi ve üretken nesiller yetiştirilecek.

Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) kapsamında hibelendirilen “Soma Kendin Yap” projesinin iştirakçi bilgilendirme toplantısı Soma Kaymakamlığı toplantı salonunda yapıldı.
Toplantıya Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ekşi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Fırat Tekin, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Can, Soma İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Açar, Demir Export A.Ş. Fernas İnşaat A.Ş. ortaklığı olan DEFAŞ Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. temsilcisi Çevre Mühendisi Gülçin Yılmaz ve proje yürütme ekibi katıldılar.
Projenin tanıtım sunumu yürütme ekibi üyesi olan Enise Ulu Çoğalan tarafından yapıldı. Sunumdan kısa notlar şu şekildedir; Proje kapsamında 2 adet KENDİN YAP atölyesinin kurulması, bu atölyelerde görev alacak nitelikli bir eğitim kadrosunun oluşturulması amaçlanmaktadır. Oluşturulan bu fiziki ve beşeri altyapı ile 21. yy becerilerinden olan algoritmik düşünme ve problem çözme becerilerinin kullanıldığı üretkenlik, yenilikçilik ve girişimcilik odaklı Kendin Yap ekosistemi yaratılması amaçlanmaktadır. İlçemiz okullarında eğitim gören 3., 5., 7. sınıf öğrencileri, Robotik, Kodlama, 3B tasarım, Ahşap Tasarımı, Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme, STEM gibi çeşitli eğitimler alacaktır. Ayrıca proje kapsamında eğitim alacak öğrenciler arasında dezavantajlı grup öğrencilerine de özel kontenjan ayrılmıştır. İlçemizde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden maden şehidi çocuklarına, bedensel engeli olan öğrencilere ve kırsal kesimden atölyede eğitim almak isteyen öğrencilere pozitif ayrımcılık sağlanacaktır.
Soma Kendin Yap Projesi 15 ay sürecek olup proje toplam bütçesinin %68’i Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmaktadır. Geriye kalan miktarın %25’i DEFAŞ , % 7’si ise Manisa Valiliği Yatırım İzleme Birimi Başkanlığı (YİKOB) tarafından eş finansman olarak sağlanmaktadır.
Sunum sonunda söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil CAN projenin kabul edilmesinin ilçemiz için çok önemli bir kazanç olduğunun altını çizerek bu gibi projeler sayesinde Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu amaç ve hedefleri ile örtüşecek önemli bir misyonu yerine getirebileceklerini dile getirdi. Bu bağlamda proje yazımında ve yürütülmesinde görev alan Proje Koordinatör Yardımcısı Ahmet Açar’a, proje teknik sorumluları Ayhan Saka, Benan Hür, Enise Ulu Çoğalan, Emine Türelik, Melek Baysal, Orhan Yenay’a ve projeye maddi ve ayni katkı sunan tüm iştirakçilere teşekkürlerini iletti.
Toplantı iştirakçilerin projeye desteklerinin görüşülmesi, proje kapsamında yapılacak öğrenci ve eğitici eğitimlerinin planlaması ve projenin sürdürülebilirliği ile ilgili gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti. Program sonunda Kaymakamımız Sayın Ahmet Altıntaş “güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçilik, yaratıcılık ve üretkenlik odaklı becerilerin geliştirileceği bu fiziki ve beşeri altyapının ilçemize kazandırılacağından dolayı memnuniyet duyduğunu ve projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir