“İsim değişikliğinin amacı nedir?”

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı, Soma Fen ve Sosyal Bilimler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin adının neden değiştirildiğini sorarak, İmam Hatip Lisesi’nde bulunan ‘SOMA’ adının korunmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığından yapılan açıklamada “ÇPL kapsamında 1996 yılından bu yana Turgutalp Mahallemizde eğitim veren Soma İmam Hatip Lisesi, 2015 yılından sonra yeni binasına taşınmış ve “Soma Anadolu İmam Hatip Lisesi” adını almıştı.
Yeni binasında “Soma” adıyla faaliyet gösteren imam hatip lisesinin ismi geçtiğimiz günlerde sessiz, sedasız değiştirildi ve okula mevcut okul müdürünün babası olan Ali Uzunoğlu’nun adı verildi.
İlçemizde de örnekleri olduğu üzere; şehitlerimizin, gazilerimizin, milli kahramanlarımızın, yerel kurtuluş mücadelesine emek vermiş vatanseverlerin, devlet büyüklerinin, okul yapımı için arsasını bağışlayan veya okulun yapım maliyetini karşılayan hayırseverlerin isimleri okullarımıza verilmekte, bu isimler toplum tarafından da kabul görmektedir.
Ne var ki; Soma Anadolu İmam Hatip Lisesine adı verilen Ali Uzunoğlu, bu özelliklerden hiçbirine sahip değildir. Okula arsa bağışlamamış, okulun inşaat maliyetini karşılamamıştır; yerel veya milli bir kahraman değildir. Bütün bu özelliklere sahip olmadığı gibi okulun mevcut müdürünün de babasıdır. Soma Anadolu İmam Hatip Lisesine okul müdürünün babasının adının verilmesi keyfiyettir, düşüncesizliktir, ideolojik mesaj verme gayreti ve meydan okumadır. Bu keyfiyetten, yanlıştan ve meydan okumadan derhal vazgeçilmeli, İmam Hatip Lisesinin başında yer
alan SOMA adı korunmalıdır!” sözlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.