‘Esnafına sahip çık’

Yaklaşık 1 yıla yakın zamandır devam eden salgın nedeniyle küçük esnaf kepenk kapatmaya başladı. Soma Esnaf Odası, Soma Ticaret Odası, Soma Pazarcılar Derneği, Siyasi Partiler, Esnafın zor günlerinde yanında olabilmek için destek çağrısında bulundu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi devam eden salgın süreci birçok sektörü olumsuz etkilerken, bu kapsamda alınan tedbirler özellikle küçük esnafı olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Son dönemde hızla artışa geçen Koronavirüs vakalarının önüne geçmek için açıklanan yeni tedbirler birçok iş yerinin kepenk kapatmasına birçok işletmede ise büyük iş kayıplarına neden oldu.
Korona virüsle mücadele kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması, kapanmalar gibi birtakım tedbirler alınıyor. Sağlık açısından ve virüsten en az seviyede etkilenmek açısından bu tedbirleri her zaman destekliyoruz. Ancak getirilen mecburi kısıtlamalar esnafın toparlanmasına fırsat vermiyor. Ülkemizde neredeyse 1 yıla yaklaşan salgın süreci ve sağlıklı ticari hayata dönemeyiş Soma’da küçük ve orta ölçekli esnafın dayanma gücünü zorluyor.
Bu noktada, esnafın düşmüş olduğu sıkıntılı süreçte Somalılar olarak hepimizin destek vermesi gerekiyor. Alışverişlerin, internetten ve büyük ölçekli dev zincir markalar üzerine yoğunlaşması esnafı ve üreticiyi zor duruma sokuyor. Yerel esnafımız hayatımızın her anında bizimle. Bu insanlar, kimimizin kapı komşusu, kimimizin akrabası, taziyemizde düğünümüzde yanımızda olan insanlar. Biz bu süreçte bu insanlara destek olmazsak, toparlanmaları oldukça zor olacaktır. 30-40 yıllık esnaflarımız kaybolup gittiği takdirde büyük firmaların bize hiçbir katkısının olmayacağını biliyoruz. Esnafın, esnaf komşusuyla, vatandaşın esnafla olan dayanışması öteden beri kültürümüzde var olmuştur. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci tam da bu kültürü yaşatmamız gereken bir zamandır.
‘İhtiyacın olan her şeyi Soma esnafından alarak sende destek ol, sende esnafına sahip çık’ diyerek başlatılan çağrıya Soma halkının da destek vermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir